Proč jsme se rozhodli dělat podcast

Ahoj, jsme Petr a Dagmar.

Rádi cestujeme, hlavně do zemí které na stránkách cestovních kanceláří zrovna nezaujímají přední místa a tam, kde moc 5* hotelů nenaleznete. Chodíme do přírody a na vandry. Dnes se tomu říká woodcraft. Osvojili jsme si spoustu z toho, jak se o sebe postarat.

Patálie, které dnes vzletně říkáme „Coronavirová krize“ v celé své nahotě ukázala spoustu problémů v reálu. Například to, jak jsme jako společnost i jedinci zranitelní. Že v prvních fázích krize se musíme spolehnout hlavně na sebe. Že tolik opěvovaný selský rozum se dá snadno manipulovat a pak pracuje proti nám. Že máločemu se dá věřit…

Všimli jsme si kolik se vyrojilo rádoby zachránců, kteří se snažili vydělat na neštěstí nebo nás stopovat na každém kroku. Proniknout nám do soukromí. Všímali jme si, jak snadno mizely jistoty a svobody. Kolik lidí psychicky situaci jen těžce snášelo nebo neuneslo. Všímali jsme si jak ti, kteří disponopvali potřebným nás bezostyšně vydírali.

A zřejmě z toho ještě nejsme venku. Ekonomika tak, jak ji známe propadla. Zadlužili jsme se. A na dveře klepe enviromentální krize…

Všimli jsme si, že jako jedinci ale i jako společnost nejsme připraveni čelit nepohodlí, nepřízni, problémům. Nemáme rezervy, nemáme připravené scénáře, nebudujeme svou odolnost. A jestli mají přijít další problémy toto jsou dovednosti, které budou na jazýčku vah.

Oba se problematikou připravenosti zabýváme jak profesně, tak ze zájmu v rámci našich cest a mořeplaveb. Právě proto jsme si řekli, že tématu budeme věnovat i podcast. Chceme se v něm právě zaměřit na téma připravenosti a odolnosti. Budeme si na toto téma povídat s odborníky a specialisty z různých oblastí. Přidáme svou trochu do mlýna. A to vždy se zaměřením na nás. Na jednotlivce a malé společenství. Tak aby to nezůstávalo u obecných, vzletných frází a obecných pravd a doporučení.

Máme totiž sen.

Chtěli bychom, aby nás další krize nezastihly nepřipravené. Jen tak budeme mít šanci duševně i fyzicky zdraví procházet zkouškani, které možná stojí za dveřmi.

Petr a Dagmar