Warning: Undefined array key "postbox" in /data/web/virtuals/214522/virtual/www/domains/podcast42.cz/wp-content/themes/Divi/includes/builder/feature/JQueryBody.php on line 249
Vyberte stránku

Svoboda

autor: Filip Outrata | Dub 25, 2022

Předchozí rozhovor s Filipem Outratou jsme uvedli citátem z jedné ze silných písní Karla Kryla. I tentokrát by se nabízelo sáhnout po úryvku z některé z jeho písní. Sáhli jsme ale k tvorbě jiného muzikanta. Roberta Křesťatna.

…každý by chtěl do ráje, ale nechce pro to nic. Ani udělat, ani milovat, ani ztratit polovic…

Robert Křesťatn

Jak hluboký a přínosný se nám jevil rozhovor s Filipem Outratou o etice,  tak zcela na rovinu – Rozhovor o svobodě má snad ještě větší grády!
Populárních a populistických žvástů o svobodě můžete v digitálním prostoru najít mraky.  Dost často melou něco o právech. O svobodách, o právech bez ohledu na cokoliv a kohokoliv.
Tak jo, přeci jen sem jednu úvahu Karla Kryla propašujeme.

Svoboda je poznání své vlastní volnosti z jedné strany, a své vlastní uvázanosti, zodpovědnosti z druhé strany. Protože ke každému právu právu patří také povinnost. A to bezezbytku.

Karel Kryl

Snad i proto, když nám Filip na úvodní otázku odpověděl:  Svoboda v historii nebyla (skoro) nikdy vnímána jako neomezená volnost.  Vždy směřovala k něčemu pozitivnímu. K nějakému ideálu“ věděli jsme, že máme před sebou něco výjimečného.
Ještě teď, když píšeme tyto řádky to s námi rezonuje.
Vykašlete se tentokrát na všechny ty ptákoviny které soupeří o vaši pozornost a poslechněte si povídání až do konce.  🙂

Afterparty!

Něco navíc pro Vás, kteří nás podporujete 🙂

Jste našimi patrony a nic nevidíte?

Ještě nejste našimi patrony?

Filip Outrata k nám dorazil na kole, a zatímco se vařil čaj který jsme nazvali „Pouštní růže“, a o jehož recept se s námi podělil Ibrahim kterého jme potkali v Íránu na solné poušti, jsme si začli povídat.

Čaj voněl, my si povídali před ‚ofiko‘ záznamem a úvodní otázkou. A protože se tato „příprava“ vyvinula ve velmi zajímavý dialog, rozhodli jsme se o něj s vámi podělit.

Citovali jsme Karla Kryla

V úvodním příspěvku jsme citovali Karla Kryla. Část jeho úvahy o svobodě. Aby jste to nemuseli hledat – udělali jsme to za vás. Stačí si poslechnout. Někdy až mrazí jakým nadčasovým myslitelem Karel byl. Jen se zdá, že jeho slova, jeho myšlenky platí už tak nějak globálně.

 

Něco k přečtení

Etika pro dnešní svět

Jeho Svatost Dalajlama XIV

Výsledek svých celoživotních úvah o člověku, jeho životní cestě a hodnotách, které mu mohou pomáhat. Ačkoli čerpá ze zdrojů vlastní náboženské tradice, jeho pojetí etiky překračuje hranice náboženství a je univerzálně srozumitelné a přijatelné. Základními kameny jeho etického systému je soucítění, které je vlastní všem lidským bytostem, ale také kritické myšlení a spravedlnost.

Podle našeho soudu skvělá kniha o etice a etických principech, a na rozdíl od složitých filosofických traktátů slavných autorů se i dobře čte 😉

Zelená svatozář: Kapitoly z ekologické etiky

Autor (filosof, vysokoškolský učitel a ekologický aktivista) provádí čtenáře současnou diskusí o ekologické etice. Začíná pohledem na vztah lidstva k ostatním obyvatelům této země, „zvířatům“, a od jeho rozboru přechází k zamyšlení nad vztahem lidstva k přírodě jako celku. Provádí čtenáře soudobými představami o přírodě a její hodnotě, poté pokračuje přehledem různých strategií ekologického aktivismu, a to jak „subjektivizujících“, tak „objektivizujících“.

Přesto, že je kniha zaměřena zejména na etiku ve vztahu k životnímu prostředí, tak je skvělá. My jsme se zde například poprvé setkali s pojmem „kovbojská etika“ tedy etika – přijdu a silou si vezmu vše, co chci.

Pište nám na e-mail studio@podcast42.cz své náměty, nápady, postřehy nebo připomínky.
Líbí se vám náš podkást? Přinesl vám něco nového? Zajímavého? Podpořte nás!

Děkujeme
P&D