Warning: Undefined array key "postbox" in /data/web/virtuals/214522/virtual/www/domains/podcast42.cz/wp-content/themes/Divi/includes/builder/feature/JQueryBody.php on line 249
Vyberte stránku

Jó doba toxická je doba toxická…

autor: Mgr. Jitka Straková | Dub 11, 2022

… to se pak nemůžete divit, že jste pořád nemocní…
Povědomé? To se ví. Dovolili jsme si parafrázovat hlášku z obzvláště vypečeného dílu večerníčku Mach a Šebestová.
A tím končí podobnost i laskavý humor.
Přeháníte – možná si právě říkáte, a dáváte svému dítěti novou fantastickou hračku dovezenou z Číny. Taky odkud jinud že?
Ale schválně – co si představíte pod pojmem „toxické znečištění“? Divně páchnoucí vodu v řece kousek pod chemičkou? Uhynulé ryby v Bečvě? Nebo snad emotivní fotku mořského ptáka celého od ropy po havárii tankeru? Tohle všechno? 
Ano, máte pravdu. Jenže je to jen vrcholek ledovce.
Bohužel jsme se v naší nenasytné civilizaci dopracovali do stavu, kdy drtivá většina našich činností za sebou nechává toxickou stopu.
Možná si řeknete – ono to zas nebude tak hrozné. Konečně mutanti jako z Futuramy z nás nejsou – ona si s tím příroda poradí.

No, máme pro vás špatnou zprávu – neporadí. Nebo alespoň ne dostatečně rychle.
Tady bychom možná měli poupravit své předchozí tvrzení. Dobrá zpráva: Je velká šance, že si s tím příroda nakonec poradí. Ale pokud v tom budeme pokračovat – bude to bez nás.
Problém začíná, když spotřební zboží vyrábíme, pokračuje když ho používáme a vrcholí v momentě, kdy se ho zbavíme.
Což vede k otázce:
Bude náš spotřební způsob života zkázou pro lidstvo a většinu života jak ho známe?
S Mgr. Jitkou Strakovou z Arniky jsme si o tomto všem povídali a také o tom, co je to PRINCIP PŘEDBĚŽNÉ OPATRNOSTI a jak funguje. Povídali jsme si také o „bumerangu“ potravního řetězce Neboli co do přírody vypustíme , to se nám vrátí v tom, co jíme a pijeme. A také o pokrytectví. O tom, jak my ve vyspělém světě přeci máme přísné normy které nás nutí se chovat správně – a tak vyvážíme svinstvo do méně rozvinutých zemí….