Warning: Undefined array key "postbox" in /data/web/virtuals/214522/virtual/www/domains/podcast42.cz/wp-content/themes/Divi/includes/builder/feature/JQueryBody.php on line 249
Vyberte stránku

Amazon je „jen“ přepravní firma a „tržiště“. Se všemi nevýhodami a důsledky pro nás, zákazníky.

autor: Mgr. Karolína Brabcová | Led 31, 2022

Na začátek…

Ač už máme nějaký ten díl natočený, tak vždy se to prostě nepovede. Chvilku jsme uvažovali o tom, že díl prostě stáhneme, ale informace v něm jsou tak zajímavé a důležité, že ho publikujme i přes to, že po zvukové stránce nemá tu kvalitu na kterou jste zvyklí.

Omluvte proto sníženou kvalitu. Závada není na vašem zařízení 😉

S Karolínou Brabcovou jsme si i tentokrát povídali o toxinech a plastech. Na příkladu jednorázových plastových tašek nám Karolína ukázala, že osvěta a apelování na zodpovědnost není zdaleka tak účinné jako dobře provedená regulace (čímž asi trochu podráždíme příznivce liberálních přístupů a konzumismu). Dozvěděli jsme se, že ani odborníci (na první pohled) nejsou schopni poznat, který výrobek obsahuje toxické látky. Nebo že rádoby ekologické, odpovědné a zkratovité řešení (jako je náhrada jednorázových plastů jednorázovými papírovými obaly) není k ničemu. Probrali jsme významné certifikáty, které nám mohou napovědět, zda výrobek je OK. Které to jsou? Poslechněte si náš podcast, a navštivte naši stránku (https://podcast42.cz) kde si dáme tu práci a významné certifikáty pro vás shrneme.

Zde je pár značek o kterých jsme mluvili v podcastu

EU Ecolabel or EU Flower

je dobrovolný systém ekoznačky vytvořený v roce 1992 Evropskou unií.  Více o značce si můžete přečíst na wikipedii nebo si stáhnout leták (oba zdroje jsou v angličtině).

Určitou „zárukou“ kvality je, že splňuje požadavky normy ISO 14020 Typ I pro ekoznačky. Kritéria ekoznačky EU jsou vyvíjena a revidována ve spolupráci odborníků, průmyslu, spotřebitelských organizací a ekologických nevládních organizací. Kritéria ekoznačky EU byla formulována pro více než 30 skupin nepotravinářských a nelékařských výrobků, které jsou revidovány každých 3–5 let.

Blaue Angel

Modrý anděl byl iniciován německou vládou a udělován nezávislou porotou výrobkům, které jsou šetrnější k životnímu prostředí než jiné, které slouží stejnému účelu.

Každý štítek uvádí, že se produkt nebo služba zaměřuje na jeden ze čtyř různých cílů ochrany: zdraví, klima, vodu a zdroje.

Více informací o značce: Web Blue Ange

Nordic Ecolabel neboli „Swan“

Ukazuje, že produkt je dobrou volbou pro životní prostředí. Symbol „Labuť“, je používán hlavně v severských zemích, kde je dostupný pro cca 65 skupin produktů.

Swan kontroluje, zda produkty splňují kritéria pomocí metod, jako je testování vzorků z nezávislými laboratořemi nebo kontrolními návštěvami.

Více informací na: Nordic Ecolabel „Swan“

Seznam dalších značek můžete nalézt také na ecolabelindex.com